Pivonka je kráska s nádychom mágie a liečivých síl.
Určite ste si viacerí všimli, že pivonku mám aj v logu Bylinkové sviečky.
Po stáročia sa jej pripisovali nielen magické, ale aj liečivé účinky, vďaka čomu si vydobyla špeciálne miesto v ľudovej medicíne a rôznych kultúrach.
Gréci verili, že pivonka má silné liečivé účinky, najmä pri liečbe bolesti a kŕčov. Používali ju na tíšenie pôrodných bolestí, liečbu epilepsie a dokonca aj na zmiernenie následkov hadích uhryznutí. Okrem toho jej pripisovali magickú moc chrániť pred zlými duchmi a urieknutím. Nosili ju ako amulet a pestovali v blízkosti svojich domovov na ochranu.
Je tu aj príbeh z antiky o pivonke:
Podľa gréckej mytológie bola pivonka pomenovaná po Paeónovi, lekárovi bohov, ktorý bol žiakom Asklépia, boha medicíny. Legenda hovorí, že Paeón vyliečil boha Hádesa pomocou koreňa pivonky, čím vzbudil žiarlivosť svojho učiteľa Asklépia. Aby ho Zeus ochránil pred hnevom Asklépia, premenil ho na krásnu kvetinu – pivonku.
(mytológiu musíte vnímať nadhľadom, keďže človek v tých časoch podával informácie a učenie podľa alegórii, podľa daného politického, náboženského systému a hlavne ako mohol práve jednoduchý človek pochopiť alebo si predstaviť dej a podať ďalej poznatky. )
V oblasti mágie bola pivonka často spájaná s ochranou a prosperitou. Verilo sa, že jej pestovanie v blízkosti domu odháňa zlé sily a prináša šťastie. V niektorých kultúrach sa kvetom pripisovala schopnosť chrániť pred urieknutím a negatívnou energiou. Jej bujné kvety symbolizovali hojnosť a plodnosť, a preto sa často používali pri svadbách a oslavách.
Čo sa týka liečivých vlastností, tradičná medicína využívala rôzne časti pivonky na liečbu rôznych neduhov. Najčastejšie sa používal koreň, ktorý obsahoval rôzne bioaktívne látky. V minulosti sa verilo, že pivonka má protizápalové, antispazmodické a sedatívne účinky. Používala sa pri liečbe kŕčov, bolesti hlavy, nervozity a dokonca aj epilepsie.
Pivonka sa rovná Harmónia, ženskosť, srdcová čakra, vášeň, radosť